
Slingerställ
Slingerstållet användes ombord fartyg för att i hårt väder hålla glas eller annat på plats så att det inte föll från bordet eller från dess placering ner på durken och gick sönder.
Slingerslället hos Antikt i Tommarp är avsett för förvaring av glas och kanske inte i första hand som en placering för glas med innehåll.
Slingerställ är en benämning på allt som syftar till att hålla porslin och glas på plats på bordet så att det inte glider ner på durken då fartyget kränger över vid överhandsväder.
Slingerställ är också benämningen på det arrangemang som håller sjömanen på plats i kojen så att denne inte faller ur kojen i hårt väder (överhandsväder).
Detta slingerställ finner du hos Antikt i Tommarp, Österlen, Skåne. Relaterade produkter

|
|

|
|

Ftg-belysning SVEAÄldre belysning från pansarskeppet SVEA. Mässing med reflektorer i plåt, märkt SVEA En s.k. blysa för två ljus.
Blysa Blysa eller Blysrum var på äldre fartyg ett intill ammunitionsdurken byggt litet rum för belysningLäs mer » |

| |

| |

|
|